RFID – przyszłość branży Retail

Technologia RFID umożliwia spełnienie najważniejszych potrzeb współczesnych konsumentów oraz pozwala sprzedawcom zwiększyć zyski, między innymi przez zmniejszenie zaangażowania zasobów ludzkich w procesie sprzedaży, inwentaryzacji i uzupełniania braków.

Klienci placówek handlowych, oczekują nie tylko profesjonalnego doradztwa w zakresie wyboru produktu, ale i niemal natychmiastowej wiedzy o jego dostępności i lokalizacji w dowolnym sklepie internetowym czy stacjonarnym. Ta potrzeba konsumentów może być spełniona dzięki implementacji RFID, którego potencjał tkwi zwłaszcza w sektorze modowym. RFID połączone ze sztuczną inteligencją skutecznie wspomaga dobór i znalezienie odpowiedniego dla danego klienta produktu, a także jego szybki bezobsługowy zakup, niewymagający udawania się do kas.

RFID to technologia wspierające również dyrektorów sprzedaży. Umożliwia ona szybki odczyt informacji o asortymencie magazynowanym w wielu obiektach, monitorowanie łańcucha dostaw, dzięki czemu zamówienia ilości i typów produktów mogą zostać dopasowane do potrzeb klientów wybranej placówki.

Liczne korzyści wynikające z implementacji tej technologii przemawiają za decyzją o tego typu inwestycji. O wpływie tej technologii na dalszy rozwój branży Retail opowiedział, Marek Kwiatkowski, odpowiedzialny za wdrożenia RFID w spółce Sescom:

W przyszłości sklepy zostaną prawdopodobnie pozbawione sprzedawców. W wybranych obszarach biznesowych nowe technologie będą miały olbrzymie zastosowanie w procesach zarządczych sieciami sklepów. Sztuczna inteligencja, systemy predykcji, m.in. RFID, będą pozwalały na podejmowanie natychmiastowych decyzji w czasie rzeczywistym o zmianach w wyglądzie sklepu, sposobie prezentacji produktu, który jest kluczowy, przesunięciach towaru czy jego wysyłkach do wybranego punktu.

Artykuł opublikowany na portalu Newseria ukazał się m.in. w takich mediach jak:

Przekrój finansowy
Interia
Wykop
Microsoft News
Ceo.com.pl – biznes w praktyce
Media2.pl
PulsHR
Elektrotechnik Automatyk