RFID i inteligentne lustra – wpływ nowych technologii na decyzje zarządcze i zakupowe

Technologia RFID, która swoje początki miała w latach 60., to zdalna identyfikacja obiektów za pośrednictwem fal radiowych. Dziś przechodzi swój renesans i jest z powodzeniem wykorzystywana nie tylko w szpitalach, przemyśle, logistyce, ale przede wszystkim w bliskiej nam branży Fashion Retail.

 

Możliwości RFID są nieograniczone, a to wpływa na wartość rynku, która w ciągu roku może wzrosnąć nawet o 4 miliardy dolarów. Obecnie technologia ta umożliwia nie tylko samą lokalizację obiektów, ale integrację z innymi rozwiązaniami, które nie były dostępne w latach 60. Może na przykład skutecznie połączyć się z inteligentnymi lustrami w przymierzalniach i wyświetlić rekomendowany produkt, wpływając na finalną decyzję zakupową konsumenta. Zaproponowany produkt będzie na pewno dostępny na terenie sklepu, w którym przebywa klient, gdyż dane zbierane są na bieżąco w czasie rzeczywistym. Wszystko to dzięki specjalnym chipom (tagom), które są wszyte w metki ubrań. Na polskim rynku sprzedaje się rocznie 30 mln takich tagów, a w użyciu jest ich już około 100 mln.

Decyzje konsumenckie to jednak nie jedyny obszar, na który wpływa technologia RFID. Ułatwia ona również zarządzanie sieciami sklepów w czasie rzeczywistym.

– RFID jest przyszłością branży fashion retail. Mając bieżącą informację o tym, co znajduje się w sklepie, co się sprzedaje, jak przemieszcza się towar w tym sklepie, możliwe będzie podejmowanie natychmiastowych, świadomych decyzji zarządczych przy użyciu sztucznej inteligencji czy systemów predykcji danych –  mówi Marek Kwiatkowski, Dyrektor Działu Digital w Sescom.

Artykuł dostępny na portalu Newseria Biznes został również opublikowany w mediach branżowych i biznesowych: Ceo.com.pl – Biznes w Praktyce, Global Economy, Microsoft News, Puls Inwestycji, Puls Finansów, Newsa; regionalnych: Poznań Twoje Miasto, Warszawa Twoje Miasto, Gdańsk Twoje Miasto, Wrocław Twoje Miasto oraz na Facebooku.