Obecnie ponad połowa używanych telefonów to urządzenia inteligentne – smartfony, które umożliwiają użytkownikom natychmiastowy dostęp do Internetu z niemal dowolnego miejsca na świecie. Zgodnie z raportem Global Digital 20181 wraz ze wzrostem popularności tych miniaturowych komputerów w samym 2017 roku liczba internautów wzrosła o prawie 250 milionów. To pociągnęło za sobą rozwój aplikacji w biznesie.
Według najnowszych danych, użytkownicy instalują na swoich urządzeniach średnio 80 aplikacji, a w ciągu miesiąca korzystają aż z 40 z nich. Aplikacje są używane przez około 2 godziny dziennie i o 70% częściej wybierane od mobilnych wersji stron, o wiele szybciej się ładują, często są dostępne w trybie offline i posiadają funkcje, jakich nie można powielić na stronie internetowej. Rośnie też liczba kursów i szkoleń, dzięki którym początkujący programiści mogą się zdalnie uczyć, jak tworzyć aplikacje mobilne. Co samo w sobie przyczynia się do wzrostu rynku aplikacji mobilnych.
Jeszcze niedawno, by zaistnieć na rynku, wystarczyło stworzyć firmową stronę internetową – dziś to nie wszystko – transformacja digitalowa sprawiła, że teraz to aplikacje wiodą prym i są świetnymi narzędziami, które wspomagają klientów, dzięki skracaniu procesów i intuicyjności. Wielkie korporacje, w tym nasi klienci, tworzą oparte o aplikacje programy lojalnościowe, a niektóre start-upy, jak Uber, na ich bazie budują całe biznesy.
Idąc za tym trendem, Sescom również oferuje aplikację – SES Mobile, bo tak się nazywa, to najważniejsze funkcjonalności platformy SES Support, podane w uproszczonej dla użytkownika, łatwiejszej w nawigacji wersji. Kontakt z opiekunem klienta czy zgłoszenie awarii to dwa kliknięcia. SES Mobile znacząco skraca czas poświęcany przez pracowników na takie czynności administracyjne.
Wiemy, jak szybko postępuje technologia. Dlatego na bieżąco pracujemy nad tym narzędziem, głównie w oparciu o opinie i potrzeby użytkowników.
W aplikacje mobilne warto zainwestować nie tylko w celu usprawnienia procesów, ale również w celu oszczędności. Wiedzą o tym m.in. marki odzieżowe oraz sieci restauracji, które zamiast drukować i kolportować kupony po placówkach czy skrzynkach pocztowych, udostępniają je bezpośrednio przez aplikacje. To profit również dla klientów, którzy częściej noszą w kieszeni telefon, niż papierowe zniżki do ulubionych sklepów. Programowanie jest nieograniczone, ale należy pamiętać, komu ma służyć aplikacja, by nie naszpikować jej zbędnymi funkcjami, które odstraszą użytkowników.
Wybór aplikacji dla biznesu nie jest łatwy, ale przynosi korzyści obu stronom – konsumentom i przedsiębiorcom. Profity wynikające z tworzenia nowego oprogramowania, objawiają się nie tylko jako niższe ceny usług czy produktów dla klientów, ale też niższe koszty eksploatacji i usprawnianie procesów po stronie przedsiębiorstw. Postępy technologiczne dotkną wkrótce wszystkie branże. Według predykcji aplikacje będą używane przez ponad 90% dorosłych użytkowników smartfonów, liczba ich pobrań wzrośnie do 250 miliardów w 2022 roku, a wydawane w nich kwoty sięgną nawet 160 miliardów dolarów.
_____
1We Are Social, Hootsuite, Global Digital 2018. Dostęp 09.2019.