Facebook już dawno przestał pełnić funkcję portalu społecznościowego, służącego komunikacji ze znajomymi. Ten założony w 2004 gigant, szybko stał się narzędziem marketingowym, które obecnie wspomaga biznes na wielu płaszczyznach – od promocji, aż po rekrutację.
Krótko o liczbach
Facebook łączy biliony ludzi na całym świecie. Średnia odwiedzin na tym portalu to: 1,63 biliony użytkowników dziennie i aż 2,45 biliony użytkowników miesięcznie. Ponadto stworzona przez Marka Zuckerberga korporacja, wykupiła inne popularne aplikacje takie jak Instagram, WhatsApp czy Messenger, których każdego dnia używają 2,2 biliony osób.[1] Taki zasięg to ogromny potencjał dla wielu biznesów. W samym październiku 2019 Facebook ogłosił, że należącą do niego aplikację używa aż 140 milionów firm.
Facebook – nie tylko fanpage
Fanpage to już nie jedyne źródło promocji dla przedsiębiorstw. Jeszcze kilka lat temu wystarczyło, że marki zakładały swoje profile firmowe i regularnie postowały treści dotyczące ich biznesu. Dziś takie działanie wspiera jedynie widoczność, ale nie wpływa na promocję i zwiększenie zasięgu, a tym samym nie pomaga dotrzeć do klientów, pracowników czy potencjalnych partnerów biznesowych. Publikacje w postaci filmów, postów, karuzel graficznych, notatek, gifów czy galerii są obecnie wspierane przez wachlarz zaawansowanych narzędzi marketingowych, dzięki którym można przekierować fanów fanpage’a nie tylko na swoją firmową stronę internetową, ale i pokazać produkty i ich ceny w obrębie samego profilu. Poza promocją działalności, można umożliwić użytkownikom bezpośredni kontakt z firmą przez komunikator. Z kolei przynależąca do profilu grupa może pełnić funkcję forum, które pozwoli zaangażować klientów marki do aktywności i zwiększy ich świadomość konsumencką, a tym samym wpłynie na częstotliwość zakupów.
Demografia i profil użytkownika
Nie bez znaczenia jest demografia. Facebook traci zainteresowanie nastoletnich użytkowników, ale jednocześnie przyciąga coraz więcej osób dorosłych, a tym samym decydentów wielu firmy. Dzięki temu reklamy bombardujące prywatne tablice docierają do osób, które decydują nie tylko o własnym, ale i firmowym budżecie Polska, w której znajduje się centrum operacyjne Sescomu to jeden z najbardziej scyfryzowanych krajów Europy. Według najnowszego raportu ponad 70% Polaków regularnie odwiedza Facebook i należący do tej samej grupy Instagram w celach znalezienia inspiracji zakupowych, co jest niezaprzeczalnym profitem zwłaszcza dla firm działających w retailu.[2]
Sescom w mediach społecznościowych
Mądre wykorzystywanie mediów społecznościowych to wsparcie nie tylko na poziomie sprzedaży. Potencjał komunikacyjny tych narzędzi pomaga budować relacje z nowymi grupami docelowymi. Dlatego na naszym profilu firmowym na LinkedIn przedstawiamy wartościowe treści dotyczące nowinek branżowych, które mogą pomóc naszym odbiorcom, a także opowiadamy o wydarzeniach mających miejsce w firmie, dzielimy się ważnymi dla nas sukcesami, pokazujemy zrealizowane projekty, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Od niedawna Sescom stawia również pierwsze kroki na Facebooku. Dostrzegamy nie tylko rekrutacyjny, ale i edukacyjny potencjał tej platformy. Facebook to szansa na oswojenie „nowej publiczności” z mniej znaną tematyką w interesujący i przystępny sposób. Chcemy uchylić rąbka tego co „niewidoczne dla oczu” i rozszyfrowywać definicję FM-u. Odwiedź nasz profil, obserwuj i zobacz, czy nam się to udaje.
_____
[1] Dane za wrzesień 2019: https://newsroom.fb.com/company-info/, dostęp 11.2019.
[2] Interaktywnie.com, Raport Media Społecznościowe 2019: https://interaktywnie.com/biznes/artykuly/raporty-interaktywnie-com/raport-media-spolecznosciowe-2019-259316, dostęp 11.2019.