Energetyzujące partnerstwo – współpraca z Shell

Firmy Shell chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny funkcjonuje na rynku już od ponad stulecia. Jest wymieniany jako jeden z dwóch największych potentatów energetycznych na świecie. Zatrudnia około 94 000 ludzi i działa w ponad 70 krajach. Na rynku polskim firma ta funkcjonuje od 1992 roku, od tego czasu na mapie naszego kraju otworzono około 400 obiektów. Shell to sieć stacji i sklepów oferujących pełną gamę usług od sprzedaży paliwa przez myjnie samochodowe po punkty gastronomiczne, a także producent olejów i środków smarnych. Co nas z nim połączyło?

 

Świadomość efektywnego użytkowania energii

Świadomość błędów to pierwszy krok do ich naprawy. Wydawałoby się banalne stwierdzenie, na które, zdaje się, nie zawsze jest miejsce w biznesie. Shell jako dojrzała firma postawił na transparentność i wyszedł od problemu, który określił jako marnotrawienie energii na wielu płaszczyznach. Postawił przed sobą wyzwanie dotyczące pełnej identyfikacji źródeł problemu i stworzenia długotrwałego planu na poprawę sytuacji. Impuls do zmian był w Shell podyktowany również postępującymi podwyżkami kosztów energii i światowym trendem w jej oszczędzaniu.

 

Ciągłe doskonalenie sposobów działania

Shell, podobnie jak Sescom, stawia sobie za cel ciągłe doskonalenie, dotyczy to również wewnętrznych procesów. Skupiając się nad kwestią oszczędności energii, koncern poszukiwał partnera, którego kompetencje pozwolą zarówno na osiągnięcie oszczędności, jak i na całościowe zarządzanie efektywnością energetyczną. Sescom w ramach swojej oferty Sescom Energy i Sescom Intelligence idealnie wpisał się w te oczekiwania.

 

Idealny partner to sprawdzony partner – pilotaż

Budowanie zaufania najlepiej zacząć od pokazania swojej efektywność. W ramach sześciomiesięcznego pilotażu przeprowadzonego na pięciu stacjach Shell, wykonaliśmy szereg działań, które pozwoliły nam określić 5 obszarów nad którymi należałoby popracować:

  1. Przyzwyczajenia i działania pracowników.
  2. Stan urządzeń i ich właściwa regulacja.
  3. Stan budynku i stolarki okienno-drzwiowej.
  4. Dostosowanie zamawianych poziomów mocy elektrycznej do rzeczywistych potrzeb energetycznych stacji benzynowej.
  5. Dostosowanie taryf energetycznych do rzeczywistych profili energetycznych stacji.

 

Obecnie energia stanowi często ponad jedną piątą kosztów funkcjonowania firm. Przedsiębiorcy, poszukując oszczędności, rzadko myślą w pierwszej kolejności o kosztach prądu, myśląc, że w tej kwestii są bezradni. Jednak opracowanie, wdrożenie i egzekwowanie polityki oszczędzania energii elektrycznej nawet niewielkiej firmie może przynieść znaczne korzyści.

 

Wielopłaszczyznowy proces poprawy

Znalezienie obszarów, których poprawa gwarantowałaby zmniejszenie zużycia kosztów energii to jedno, ale to znalezienie odpowiedzi na to, jak te procesy usprawnić, jest prawdziwym wyzwaniem. Pierwszym krokiem ze strony Sescom podczas prac na stacjach Shell był montaż systemów telemetrycznych, których sercem jest autorski mikroserwer SES Control. System służy bieżącemu monitorowaniu zużycia energii zarówno całego obiektu jak i poszczególnych sekcji, takich jak oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja… Wykonaliśmy również audyt urządzeń HVACR, budynku, stolarki łącznie z termowizją stacji, bezinwazyjnie szukając strat ciepła. Przeprowadziliśmy również szereg wywiadów środowiskowych i obserwacji funkcjonowania stacji. Wiedza pozyskana dzięki danym zebranym podczas tych prac, pozwoliła na wypracowanie scenariusza działań naprawczych.

 

Współpraca która rozwija obie strony – wyzwanie oszczędzanie

Jednym z pierwszych ważnych elementów w procesie, jaki należało zweryfikować był czynnik ludzki. Chcąc wpłynąć na postępowania i przyzwyczajenia pracowników, odwołaliśmy się do gospodarskiego podejścia – „wspólna odpowiedzialność z korzyścią dla wszystkich”. Stworzyliśmy szereg codziennych scenariuszy dla zespołów oraz checklisty z zaleceniami pożądanych zachowań personelu na stacjach, wprowadziliśmy termometry na salach sprzedaży i sterowniki czasowe w urządzeniach chłodniczych. Wszystko to z myślą o edukacji i zakorzenieniu zasad racjonalnego korzystania z energii. Działania w obszarze procesów wewnętrznych opartych na obowiązkach personelu będą wypracowywane i wdrażane wspólnie, tak aby edukować i zachęcać pracowników stacji do zmian.

Trudno byłoby zarządzać efektywnością energetyczną na kilkuset obiektach bez narzędzi Business Intelligence i wykwalifikowanego zespołu. Energy manager i analitycy danych czuwają nad monitorowaniem bieżącego zużycia energii, jak i nad skutecznością działania polityki oszczędnościowej. Tworzymy profile energetyczne obiektów, dobieramy taryfy i zamawiane moce, wykonujemy wielowymiarowe analizy danych i predykcje. Nasza metodyka zarządzania efektywnością energetyczna nie ogranicza się do porównywania faktur, bierzemy pod uwagę wiele zmiennych, w tym warunki atmosferyczne, lokalizacje geograficzne obiektów, powierzchnie stacji, wiek obiektu i technologię budowy. Pozyskane dane umożliwiły nam ustalenie charakterystyki każdej stacji, zweryfikowanie mocy zamówionych i taryf – zarówno w kontekście sieciowym, jak i pojedynczej stacji i jej specyfiki. Monitorujemy też najważniejszy wskaźnik naszego kontraktu – spadek zużycia kosztów energii dla całej sieci stacji.

 

Energy Efficiency – rentowne zmiany

Pilotaż i analiza wielu zmiennych pozwoliły nam na podsumowanie, dzięki któremu możemy wstępnie określić, iż wdrożenie wszystkich założeń pozwoli firmie Shell uzyskać oszczędności rzędu kilkunastu procent w skali roku. Poprawa efektywności energetycznej po prostu się opłaca – pozwala m.in. ograniczyć koszty działalności i zapewnić środki na nowe inwestycje. Jednocześnie taka polityka przynosi tak ważne obecnie korzyści ekologiczne, wpływa na redukcję emisji CO2 i śladu węglowego.