Start-up – partner biznesowy dojrzałej firmy

Bum na współpracę ze start-upami lub innowacyjnymi firmami znajdującymi się na wczesnym stadium rozwoju trwa. Choć dla wielu korporacji jest to działanie w dużej mierze wizerunkowe, co deklaruje aż 50% gigantów[1], to my traktujemy je pragmatycznie. Regularnie podejmujemy współpracę ze start-upami w ramach partnerstwa z programem akceleracyjnym Brinc ScaleUp. Dobieramy te młode firmy tak, by pasowały nie tylko do obszaru naszej działalności, ale i inspirowały nas do poszukiwania nowych sposobów na rozwiązywanie problemów naszych klientów. Dzięki partnerskim relacjom działamy konstruktywnie, a od kontrahentów wymagamy otwartości. To ważne, ponieważ w każdej współpracy poza ideą ważny jest także czynnik ludzki, który ma wpływ na jej efektywność i sukces.

 

Jeśli chodzi o sposoby na rozpoczęcie pracy ze start-upami – jest ich wiele. Giganci rynkowi z różnych branż, na przykład PwC, samodzielnie prowadzą programy akceleracyjne dla innowacyjnych firm. Sescom postawił na cykliczny pięciorundowy program akceleracyjny, który jest dobrym sposobem na to, by sprawdzić się we współpracy z kilkoma start-upami rocznie. W lutym 2020 zakończy się druga runda programu BrincScaleUp, w której postawiliśmy na akcelerometry, czyli mierniki drgań. Zainteresowała nas turecka firma technologiczna Sensemore, która stworzyła jedno z najmniejszych urządzeń tego typu. Pierwszy etap współpracy i próbne pomiary wykonane w Gdańsku doprowadziły nas do wniosku, że choć drgania nie są wskaźnikiem tak bezpośrednim jak zużycie prądu, to nadal niosą ze sobą wartościową informację na temat bieżącej pracy urządzeń. Zamierzamy w dalszym ciągu eksplorować to zagadnienie.

 

Ważną częścią każdej tego typu współpracy jest też świadomość dynamiki rynku innowacji. W naszej firmie rok rocznie inwestujemy w badania i rozwój, bo wiemy, że bez nich dalszy wzrost nie jest możliwy. Nieustannie rozwijamy nowe technologie, które służą na co dzień naszym klientom i pracownikom. W 2019 roku poddaliśmy ocenie ponad 400 start-upów z czego podjęliśmy współpracę z 5. Odbyliśmy też niezbędne szkolenia i narady eksperckie, dzięki którym wiemy, jakich firm szukamy w celu realizacji naszych celów strategicznych. Dlatego w zbliżającej się na wiosnę 2020 trzeciej rundzie programu akceleracyjnego Brinc ScaleUp podejdziemy jeszcze bardziej świadomie do wyboru partnerów start-upowych i obranego modelu współpracy z nimi.

 

Wszystkie start-upy zajmujące się technologiami Industrial Internet of Things zainteresowane wspólnym tworzeniem rozwiązań, zachęcamy do rekrutacji na kolejną rundę programu Brinc ScaleUp oraz do bezpośredniego kontaktu z Sescom Innovation Lab pod adresem: innovation@sescom.eu.

_____

[1] wnp.pl, Start-upy stają się modne, ale o inwestycje coraz trudniejhttps://www.wnp.pl/tech/start-upy-staja-sie-modne-ale-o-inwestycje-coraz-trudniej,360617.html, dostęp 12.19.