EuroShop – największe światowe targi z branży retail z udziałem Sescomu

W dniach od 16 do 20 lutego w Düsseldorfie można było zetknąć się z najnowszymi trendami w świecie retailu. W 16 halach targowych Messe Düsseldorf stanęło 2300 stoisk wystawców pochodzących z 57 krajów. Wydarzenie zgromadziło imponującą liczbę 94 tysięcy odwiedzających, którzy zjechali do Niemiec ze 142 zakątków świata po to, by na własne oczy zobaczyć, w jakim kierunku zmierza rozwój rozwiązań dla retailu. Wysoki poziom zainteresowania wskazał na globalną dynamikę świata handlu detalicznego i reputację, jaką EuroShop cieszy się w roli motora gospodarczego.

 

EuroShop – „być albo nie być w świecie retailu”

Targi EuroShop to najważniejsze branżowe wydarzenie. Ich wieloletnia tradycja sprawia, że liczy się z nimi każda firma oferująca rozwiązania i produkty dla retailu. EuroShop daje jedyną w swoim rodzaju szansę na pokazanie się tak wielkiemu gronu odbiorców offline, to też nie lada wyzwanie dla wystawców, którzy chcą wyróżnić się spośród setek podobnych usługodawców czy producentów swoją ofertą. Stąd na stoiskach dzieje się wszystko – to nie organizatorzy, a wystawcy zapewniają wiedzę i atrakcje. Światowy standard umożliwia odwiedzającym nie tylko zobaczenie nowin produktowych, ale i nawiązanie cennych znajomości, które zaowocują zarówno wymianą doświadczeń, jak i długofalowymi relacjami biznesowymi.

 

Od ogółu do szczegółu

Jaki jest sklep każdy widzi. EuroShop to kompleksowość. Na targach znajdziemy elementy wyposażenia, które są niezbędne do funkcjonowania, ale również produkty, które mogą uatrakcyjnić punkt handlowy i przyczynić się do zwiększenia lub usprawnienia sprzedaży. To dlatego na targach nie brakuje żadnego elementu wyposażenia – odwiedzający mają szansę porównać najdrobniejsze elementy takie jak drzwi, podłogi, meble, kable, półki czy manekiny, przez wagi, kasy fiskalne, bramki, klimatyzatory czy urządzenia chłodnicze aż po rozwiązania RFID digital signage czy roboty. Atrakcyjnie zaaranżowane otoczenie sklepu i obecne w nim usprawnienia sprzyjają decyzjom zakupowym konsumentów, które skutkują zwiększeniem zysku sprzedawców.

 

Siła napędowa innowacji

Cyfryzacja w handlu detalicznym to siła napędowa wykorzystywana przez decydentów jako do rozwoju. Innowacje to rozwiązania przyszłościowe, ale niosą za sobą wyzwania dla retailerów, którzy stają przed wyborem opcji wpływających na atrakcyjność i usprawnienie usług w punktach sprzedaży. O tym jak innowacje prezentowały się na EuroShop 2020 mówi Maciej Halbryt, Dyrektor Sescom Innovation Lab:

W tegorocznej edycji targów EuroShop próżno szukać czegoś przełomowego. Trudno znaleźć nowe rozwiązanie, których nie było tutaj wcześniej. Widać natomiast, że obecnie dominującym motywem wśród prezentowanych rozwiązań innowacyjnych jest automatyzacja prowadząca do przekształcenia placówek w samoobsługowe obiekty, drugim obszarem są zagadnienia oparte o sztuczną inteligencję, które pozwalają na analizę danych np. o przemieszczaniu się klienta na terenie sklepu. Porównując obecną edycję targów EuroShop do poprzedniej, można zauważyć, że w ciągu 3 lat wystawcy się zmieniają – część pokazuje się tutaj po raz kolejny, a inne znikają z mapy, co świadczy o tym, że rynek jest żywy i weryfikuje skuteczność oferowanych rozwiązań.

W Sescom na bieżąco podążamy za trendami, a atrakcje pokazywane na EuroShopie wywierają na nas coraz mniejsze wrażenie.

W tym roku zaobserwowałam mniej wystawców z zakresu Digital Signage w stosunku do poprzedniej edycji targów, wystawcy przedstawiali głównie elementy konstrukcyjne takie jak stelaże. Sescom mógł się dzięki temu wybić jako integrator – z sukcesem wdrażamy projekty w zakresie DS za sprawą kompleksowego podejścia – umiemy rozpoznać potrzeby klienta, znaleźć rozwiązania i niezależnie dobrać produkt oraz oprogramowanie, które najlepiej spełni jego oczekiwania – mówi Sabina Kozan stojąca na czele Działu Rozwiązań Audiowizualnych w Sescom.

 

W świecie transformacji

Rynek retail przechodzi przez szereg transformacji, wydarzenia takie jak EuroShop pomagają je śledzić, tak aby zaplanować perspektywę rozwoju firmy i nie dać się wyprzedzić konkurencji. Jak zauważa Sławomir Kądziela, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Sescom:

– Udział w targach EuroShop niesie za sobą dwa cele – umocnienie wizerunku w oczach branży i klientów oraz obserwację trendów. Podejmując po raz drugi decyzję o uczestnictwie, postanowiliśmy skupić się na relacjach. Stworzyliśmy naszą przestrzeń z myślą o dedykowanych spotkaniach i zapewnieniu komfortu zaproszonym gościom. To był nasz wyróżnik. Targi umożliwiają skuteczny networking, a to może mieć wpływ na dalszy rozwój portfela usług dedykowanych branży.

Potęgowany reklamami konsumpcjonizm napędza sprzedaż. Stacjonarne sklepy stają się sklepami w stylu smart. Kasy samoobsługowe i inteligentne półki to jedynie niewielki zalążek, a i tak wciąż nie wszystkie obiekty handlowe wykorzystują te proste rozwiązania. Perspektywa wystawców i odwiedzających światowe targi branżowe jest inna. Sescom bada rynek i na bieżąco sprawdza opłacalność i efektywność wdrożeń i obsługi technologii w sieciach sklepów, placówkach bankowych czy restauracjach. Jednocześnie wzmacnia swoją ofertę i dba o jej rozwój np. w zakresie wdrożeń RFID czy poprzez złożony zakres oferty Energy Efficiency.

Outsourcing – klucz do poprawy efektywności

Kompleksowa obsługa sklepów, ich projekt, budowa, wyposażenie lub tylko poprawienie ich standardu i bieżąca opieka serwisowa to niezbędne elementy ich sprawnego funkcjonowania. Nie stanowią one jednak ważnego źródła dochodu. Nie od dziś wiadomo, że outsourcing jest metodą, która pozwala na znaczne przyspieszenie i poprawę procesów, które nie są podstawą przychodów, a są potrzebne. Dlatego Sescom wyręcza klienta w kompleksowym urządzeniu punktu sprzedaży, bieżącym utrzymaniu, serwisach, a nawet inwentaryzacjach, które mogą znacznie przyspieszyć. Na EuroShopie można w kilka dni zobaczyć jak szeroka jest oferta dla detalistów. Jednak wybór produktów, które na pierwszy rzut oka wydają się podobne, nie zawsze jest łatwy. Sescom jako integrator i znawca usług oraz sprzętu usprawniającego retail wspiera lub wyręcza swoich klientów na każdym etapie, zajmuje się wyborem i instalacją rozwiązań odpowiadających na ich potrzeby. Tak, by zarządcy placówek handlowych mogli się skupić na prowadzeniu biznesu.

 

EuroShop – przyszłość nie tylko wirtualna

Dla Sescom EuroShop był przede wszystkim miejscem, które daje możliwość badania rynku i networkingu. Podczas targów mieliśmy okazję wymienić się wiedzą o najnowszych rozwiązaniach. Dziękujemy wszystkim za poświęcony nam czas, rozmowy i spotkania – wierzymy, że był to czas owocny zarówno dla Państwa, jak i dla nas. Targi EuroShop 2020 pokazały, że rynek handlu detalicznego ma się dobrze, a robienie zakupów to wciąż jedno z zajęć, które choć poniekąd jest koniecznością, może stawać się szybsze i przyjemniejsze dzięki działaniom takich firm jak Sescom.

W dobie Internetu handel detaliczny nie umiera – dążymy do wyśrodkowania pomiędzy zakupami online a offline. Sprawne systemy sprzedaży, omijanie kolejek i modele take and go pozwalają na obsługę większej liczby klientów i zdwojoną sprzedaż produktów. Po raz pierwszy w historii mamy do czynienia aż z sześcioma generacjami konsumentów. Tylko część z nich w środowisku cyfrowym czuje się jak ryba w wodzie, to sprawia, że retailerzy muszą inwestować w omnichannel, a sprzedaż online nie wyklucza sklepów stacjonarnych.

Jako lider integracji na rynku Facility Management jesteśmy zadowoleni z udziału w targach, ugruntowały one naszą pewność, że jakość oferowanych usług i portfolio rozwiązań jakie zapewniamy klientom bardzo dobrze wpisuję się w trendy i realne zapotrzebowanie.