Kasy samoobsługowe – postępująca automatyzacja sklepów

66,1%[1] Polaków jest zdecydowanie za wprowadzeniem większej ilości kas samoobsługowych w sklepach – badania UCE Research i Syno Poland jasno wskazują na rosnącą potrzebę automatyzacji sklepów w Polsce. To jedna z kluczowych konsekwencji epidemii koronawirusa na rynku retail. Trend potwierdza zwiększone tempo wdrożeń kas samoobsługowych w sklepach stacjonarnych.  Ze względu na skalę branży potencjał wzrostu jest ogromny.

Oczywiście model płacenia za zakupy bez bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą funkcjonuje na rynku już dobre kilka lat. Był on jednak wprowadzany testowo lub w formie dodatkowej, nie na skalę masową. Czy teraz stanie się to nowym standardem w całym handlu?

 

Automatyzacja na szeroką skalę – tylko z odpowiednim partnerem

Już na początku tego roku jeden z naszych klientów dzielił się planami, w których zakładał, że w samym regionie warszawskim, do końca marca 2020 roku kasy samoobsługowe zostaną zainstalowane w 116 z 159 jego sklepów. Do niedawna były one obecne zaledwie w kilkunastu placówkach tej znanej sieci. Ostatecznie firma podjęła decyzję o wdrożeniu tego typu rozwiązań na szeroką skalę w całym kraju. Nasz klient w partnerstwie z Sescom do końca 2020 planuje wdrożenie kas samoobsługowych w co trzecim sklepie – na koniec grudnia ma je posiadać w ok. 37% placówek całej sieci w Polsce.

Sescom – w procesie instalacji urządzeń samoobsługowych – jest odpowiedzialny za demontaż istniejących komponentów tradycyjnego zestawu kasowego, przygotowanie okablowania strukturalnego dla nowych urządzeń, wykonanie instalacji elektrycznej oraz montaż komponentów urządzenia samoobsługowego. Usługa kończy się weryfikacją poprawności działania urządzenia przed otwarciem placówki.

Co ważne – proces wdrożeń, za które odpowiada Sescom, jest prowadzony nie tylko w sklepach w największych aglomeracjach, ale też w średniej wielkości miastach we wszystkich 16 województwach. Instalacja urządzeń na tak szeroką skalę wymaga doświadczonego partnera o odpowiednim zasięgu działania.

 

Instalacja to proces

Zgodne z harmonogramem i profesjonalne przeprowadzenie instalacji sprzętów jest ważne, jednak równie istotne jest ich późniejsze utrzymanie. Odpowiednio działający sprzęt, szybkość i czułość skanera, wrażliwość i zakres czytnika w wyłapywaniu produktów – to newralgiczne elementy procesu sprzedaży – konsument nie jest przecież doświadczonym kasjerem, do tego ma ograniczony czas i cierpliwość. Współpraca z partnerem, który dba o dobór właściwego sprzętu, a potem gwarantuje jego stabilne funkcjonowanie, jest kluczem do sukcesu projektu i podstawą efektywnego działania sklepu.

Badania „satysfakcji klienta”, potwierdzają, że źle zoptymalizowane, powolne, często zawieszające się lub mało intuicyjne urządzenia tego typu mogą prowadzić do znacznego spadku zadowolenia klientów, co przekłada się na spadek obrotów.

Sescom gwarantuje sprawdzone i bezpieczne rozwiązania  – dostarczamy, wdrażamy, integrujemy i serwisujemy. Dbamy o działanie urządzeń takich jak serwery, komputery, drukarki, urządzenia mobilne itp. Obsługujemy instalacje teletechniczne i niskoprądowe. Instalujemy i uruchamiamy sprzęt komputerowy. Zapewniamy obsługę logistyczną i magazynową z utrzymaniem podzespołów sprzętów oraz urządzeń zastępczych.

 

Samoobsługa – same plusy

Odpowiednio dobrana i zainstalowana kasa samoobsługowa to aktualnie jedno z najlepszych narzędzi usprawniających zakupy stacjonarne pod wieloma względami.

W obecnej sytuacji, ograniczając kontakt międzyludzki, podnosi poziom bezpieczeństwa klientów i  minimalizuje ryzyko zarażenia. Obniża też koszty, co w sytuacji pandemii i niepewności otoczenia jest szczególnie istotne dla biznesu.

Rozładowuje kolejki – nic bardziej nie irytuje klientów niż widok zamkniętych kas podczas stania w długiej kolejce. Co więcej, klienci na co dzień korzystający z dogodności postępującej transformacji cyfrowej wręcz oczekują takich rozwiązań. Dla młodszych pokoleń, za pan brat z nowinkami technologicznymi, brak takich urządzeń jest niezrozumiały.

 

Samoobsługa to nie brak obsługi klienta

Rosnące koszty pracy, spadające koszty zakupu odpowiedniego sprzętu i coraz lepsze, bardziej przyjazne klientowi urządzenia oferowane przez producentów, przemawiają za wprowadzeniem kas samoobsługowych od zaraz. Pojawiają się jednak głosy w obronie etatów, mówiące o „odczłowieczaniu” usług – nic bardziej mylnego. Pracownicy nadal są potrzebni, nie tylko do asystowania klientom korzystającym z kas samoobsługowych, ale w dużej mierze w procesie podnoszenia jakości procesu zakupowego. Jeżeli klient będzie mógł więcej czasu przeznaczyć na wybór produktów w sklepie, dzięki odpowiedniemu zatowarowaniu i pomocnej obsłudze, a nie na staniu w kolejce do kasy, jego zadowolenie i sprzedaż wzrosną.

 

Tempo zmian przyspiesza

Pandemia intensyfikuje i przyspiesza wiele trendów – bezpośrednio wpływa na to, gdzie i jak konsumenci chętniej dokonują zakupów. Firmy, które odpowiednio szybko podejmują decyzje o wdrażaniu zmian, będących odpowiedzią na potrzeby konsumentów i wyzwania obecnej rzeczywistości – wygrywają.

Po automatyzacji przyjdzie czas na sklepy autonomiczne – takie sklepy już są testowane. Wybór i wdrażanie odpowiednich rozwiązań technologicznych staje się niezbędne zarówno aby dotrzymać kroku konkurencji, jak i sprostać oczekiwaniom klientów.

Dobór partnera, który rozumie zachodzące zmiany, ma wiedzę i możliwości odpowiedniego wsparcia wdrażania zmian, jest kluczowy dla stabilności biznesu i możliwości szybkiego i skutecznego reagowania na wyzwania rynkowe.

 

 

[1] Badanie zostało wykonane metodą CAWI przez UCE Research i Syno Poland na zlecenie Grupy AdRetail w połowie lipca 2020 roku na reprezentatywnej próbie 1 032 dorosłych Polaków.