Kompleksowe rozwiązania dla magazynów od Sescom

Rynek magazynowy w Polsce dynamicznie się rozwija. Jest to spowodowane szczególnymi potrzebami nieustannie rosnącego rynku e-commerce. Branża retail poszukuje więc rozwiązań zwiększających wydajność magazynów i hal produkcyjnych. Wykorzystując nasze doświadczenia z obszaru tradycyjnego i nowoczesnego Facility Management, proponujemy rozwiązania podnoszące wydajność magazynów i usprawniające ich optymalizację, a także uefektywniające zarządzanie energią.

Eko-oszczędne magazyny przyszłości

Ekologiczne magazyny nie są jeszcze w Polsce standardem. Warto jednak zwrócić uwagę, że oprócz korzyści środowiskowych, zapewniają firmom profity ekonomiczne, a wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej staje się jasne, że to właśnie ekologiczne magazyny są przyszłością rynku. Najemcy obiektów przemysłowych już teraz dostrzegają pozytywne aspekty eko rozwiązań magazynowych – według raportu „Industrial Goes Green” opublikowanego we wrześniu 2020 r., ponad 80% najemców pyta o proekologiczne rozwiązania w magazynach, z czego 60% chciałoby, aby obiekt posiadał eko-certyfikat.

Jeszcze do niedawna modernizacja magazynów i stosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku przy ich budowie nie było zbyt popularne i w świadomości przedsiębiorców kojarzyło się głównie z dodatkowymi kosztami. Wystarczy jednak wprowadzić kilka zmian poprawiających efektywność energetyczną, aby zauważalnie ograniczyć koszty działalności, oszczędzając tym samym środki, które można wykorzystać na nowe inwestycje. Taka polityka przynosi niepodważalne korzyści ekologiczne, wpływając na redukcję emisji CO2 i zmniejszenie śladu węglowego.

– Na podstawie przeprowadzonych przez nas badań wiemy, że to właśnie energia elektryczna stanowi największą część śladu węglowego. Podstawą do efektywnego zarządzania efektywnością energetyczną są narzędzia Business Intelligence i wykwalifikowany zespół. Analitycy i Energy Managerowie czuwają nad monitorowaniem bieżącego zużycia energii i skutecznością wdrażania oraz działania polityki oszczędnościowej. Tworzymy profile energetyczne obiektów, dobieramy taryfy i zamawiane moce, wykonujemy wielowymiarowe analizy danych i predykcje oraz rekomendujemy odpowiednie modernizacje infrastruktury. Nasza metodyka zarządzania efektywnością energetyczną nie ogranicza się do porównywania faktur, bierzemy pod uwagę wiele zmiennych, w tym warunki atmosferyczne, lokalizacje geograficzne obiektów, powierzchnie, wiek obiektu i technologię budowy. Wiemy jak oszczędzać energię i wpłynąć na ślad węglowy przez mądre zarządzanie magazynem, a dodatkowo zmniejszyć koszty operacyjne. – zapewnia Bartłomiej Gawin, Dyrektor R&D wspierającego realizację usług Sescom Energy w Grupie Sescom.

Technologia RFID, czyli usprawnienia poprzez automatyzację

Zmiany zachowań konsumenckich, a w konsekwencji rozwój sektora e-commerce, stały się kluczowymi czynnikami wpływającymi pozytywnie na wyniki rynku powierzchni magazynowych w Polsce w ostatnim roku. Magazyny przestają być miejscami rozładunku, składowania i załadunku palet pełnych towarów. Magazyny wyposażone w najnowszą technologię wydają dziennie wiele zamówień, które zazwyczaj dotyczą pojedynczych produktów. Naszym celem jest usprawnienie procesu ich realizacji oraz ograniczenie kosztów z tym związanych.

Zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię logistyczną i magazynową stale rośnie, skutkując dużą aktywnością deweloperów – z raportu branżowego BOŚ z 1 lipca 2021 r. wynika, że na koniec I kw. 2021 r. w budowie pozostawało 2,5 mln m2 powierzchni, czyli znacząco więcej niż w okresach poprzednich. Dla porównania – na koniec III kw. 2020 r. w budowie było o 1 mln m2 mniej.

Czas i precyzję realizacji dostaw można poprawić dzięki technologii RFID. Automatyzuje ona bowiem proces inwentaryzacji, kompletacji przesyłek, wysyłki, a także zarządzania zwrotami. Dzięki zgromadzonym danym, oszczędza czas, minimalizuje ryzyko błędów oraz usprawnia proces obsługi klienta. Dzięki inwentaryzacji w czasie rzeczywistym, jest możliwość realizacji zamówień bezpośrednio do konsumenta w bardzo krótkim czasie mówi Paweł Trojanowski, Ekspert ds. Nowych Technologii i Business Development Manager w Sescom S.A.

Technologia RFID umożliwia szybszą, sprawniejszą i dokładniejszą ewidencję. Uzyskane informacje pozwalają w czasie rzeczywistym precyzyjnie określić stan magazynu, ponieważ odczyt danych z tagów RFID trwa zaledwie sekundę. Przekłada się to na lepsze zarządzanie przestrzenią magazynową w zależności od potrzeb rynkowych, a co za tym idzie lepsze zarządzanie sprzedażą.

Wdrażając technologię RFID otrzymujemy kompletną informację o asortymencie. Pracownicy nie muszą skanować każdego tagu osobno. Jednym z rozwiązań wspierających przyjęcia towarów do magazynu, ale także wysyłkę zamówienia, są pola odkładcze, za pomocą których, bez otwierania kartonów, można uzyskać informację na temat ilości i rodzaju asortymentu. To niezwykła oszczędność czasu, ale także minimalizowanie ryzyka pomyłki. Dzięki technologii RFID stany magazynowe są pod pełną kontrolą systemu dodaje Trojanowski.

Sprawne działania operacyjne, czyli działanie bez przestojów

Niezawodność magazynów i hal produkcyjnych oraz ich wyposażenia jest kluczowa dla zachowania ciągłości działania i skracania czasu dostaw. Gotowość techniczna to zatem podstawa umożliwiająca eliminację kosztów wynikających z przestojów. Co więcej, duże znaczenie ma wykorzystanie w magazynach nowoczesnych technologii, ponieważ może to zminimalizować koszty i zużycie energii poprzez reorganizację procesów i ograniczenie przerw w działaniach. Stosowanie nowoczesnych ekologicznych rozwiązań w magazynach jest zatem już nie tylko trendem, ale koniecznością wynikającą z potrzeb zmieniającego się dynamicznie rynku.

Wieloletnie doświadczenie z zakresu technicznego Facility Management w różnego rodzaju obiektach pozawala przewidywać potencjalne problemy, zanim jeszcze wystąpią. Stawiamy się w roli profesjonalnego wsparcia dla zarządców obiektów od tradycyjnych usług technicznych, przez sprzedaż, wynajem i serwis wózków widłowych po nowe technologie do wspierania zarządzania, optymalizacji i generowania oszczędnościmówi Konrad Witkowski, Ekspert ds. Obiektów Wielkopowierzchniowych i Business Development Manager w Sescom S.A.