Jak oszczędzać energię w obiektach handlowych w czasach gigantycznych podwyżek?

MWh we wrześniu na Towarowej Giełdzie Energii kosztowała 465,70 zł. Zaledwie miesiąc wcześniej płacono za nią 383,42 zł. Na początku 2020 roku można było kupić tą jednostkę za… 150 złotych. A wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek podwyżek cen energii.

Jeszcze trudniejsza sytuacja jest w innych krajach europejskich, gdzie ceny na lokalnych giełdach kształtują się na poziomie nawet powyżej… 200 euro za MWh.

Przedsiębiorcy jak mogą – bronią się przed wzrostem cen energii. Niektórzy szukają tańszych dostawców energii, inni zaś próbują redukować koszty energii ograniczając moce przerobowe. Eksperci zwracają uwagę, iż to działanie może doprowadzić do problemów zaopatrzeniowych i jakościowych w wielu sektorach. Ci, którzy posiadają niezbędny kapitał, inwestują dodatkowo w odnawialne źródła energii.

Eksperci Sescom Energy zwracają uwagę na potencjał w oszczędzaniu – szczególnie w obiektach handlowych. Jak można to robić? Są to kwestie optymalizacji pracy urządzeń, takich jak np.: oświetlenie HVAC, chłodnictwo. Dodatkowo koszty energii można redukować przez odpowiedni dobór dostawcy i taryfy.

Sescom proponuje sprawdzone rozwiązania

W Sescom pomagamy dobrać optymalne taryfy, wprowadzamy i realizujemy polityki oszczędnościowe, rekomendujemy i przeprowadzamy usprawnienia oraz modernizacje infrastruktury technicznej, oraz pomagamy w automatyzacji funkcji i procesów.

Dodatkowo wspieramy Klientów opracowanymi przez siebie rozwiązaniami związanymi z doradztwem i wdrażaniem strategii, planów zrównoważonego rozwoju, w tym obliczania i redukcji śladu węglowego, audytami energetycznymi czy pozyskaniem białych certyfikatów w związku z inwestycją.

Energy Management to zaproponowana już kilka lat temu przez Sescom oferta usług zmniejszających koszty mediów nawet o kilkanaście procent, poprzez narzędzia i działania optymalizujące ich zużycie, dedykowana przede wszystkim klientom sieciowym – posiadającym znaczną liczbę zbliżonych do siebie pod względem funkcjonalnym obiektów – wyjaśnia Bartłomiej Gawin, Dyrektor R&D wspierający realizację usług Energy w Grupie Sescom.

W Sescom Energy obsługujemy już blisko tysiąc  takich obiektów w Polsce – od sklepów odzieżowych, poprzez super i hipermarkety, aż po stacje paliw. Tylko w ostatnim roku technologia firmy pozwoliła zaoszczędzić ponad 6.5 GWh energii, co przełożyło się na kwotę kilku mln zł wypracowanych oszczędności.

Wśród rozwiązań pozwalających oszczędzać prąd posiadamy system telemetrii do monitorowania zużycia mediów w rozproszonych obiektach. Te narzędzia, w połączeniu z naszymi autorskimi urządzeniami analitycznymi bazującymi na algorytmach sztucznej inteligencji oraz wsparciem dedykowanego Energy Managera, pozwalają na skuteczną optymalizację kosztów w obiektach.

Od lat wśród swoich klientów Sescom promuje procedury i wytyczne prooszczędnościowe wśród personelu obiektów, nad którymi sprawuje pieczę.

Transformacja energetyczna we współpracy z Sescom

Wyższy niż oczekiwano wzrost gospodarczy w 2021 roku spowodował wzrost popytu zarówno na surowce jak i na energię. Postępująca niska podaż gazu oraz rosnące ceny węgla sprawiają, że ceny prądu będą rosnąć. Jedynym rozwiązaniem dla firm chcących utrzymać konkurencyjność, są działania na rzecz ogólnie pojętej transformacji energetycznej.

Redukcja zużycia energii jak i zaopatrywanie się w „zieloną” energię są ważnymi elementami strategii zrównoważonego rozwoju coraz większej liczby firm – wyjaśnia Paweł Trojanowski, Ekspert ds. Energy i Business Development Manager w Sescom S.A.

Inwestycje w zmniejszanie zużycia energii w coraz większym stopniu stają się nie tylko elementami wizerunku, ale również bezpośrednio wpływają na poziom konkurencyjności przedsiębiorstw.

Klienci świadomi zmian klimatycznych i potrzeby ochrony środowiska chcą być pewni, że ich dostawca towarów i usług w całym procesie produkcji jest przyjazny środowisku. Optymalizacja zużycia energii może w tym tylko pomóc.