Eksperci Sescom tworzą przyszłość już teraz!

Wzrost znaczenia nowych technologii w handlu detalicznym, rekord w instalacji kas samoobsługowych, ekspansja na rynki zagraniczne czy kolejne wygenerowane oszczędności z optymalizacji energii – to tylko niektóre z naszych działań, które angażowały nasz zespół w 2021 roku. Nasi eksperci zgodzili się podzielić spostrzeżeniami po intensywnych 12 miesiącach poprzedniego roku.

Wspieramy sektor Store i Facility Management

Rok 2021 przyniósł zmiany na rynku, szczególnie w handlu detalicznym. Były one impulsem dla nas do wykorzystania swojego doświadczenia i wiedzy na rynku polskim i europejskim.

Automatyzacja będzie postępować. U naszych klientów pojawia się coraz więcej technologii i ten rozwój jest nieunikniony. Także działalność sklepów internetowych jest oparta o coraz bardziej zautomatyzowane procesy logistyczne – mówi Sławomir Halbryt, Prezes Sescom.

– Coraz bardziej cyfrowy krajobraz handlu, wymagający relokacji czy budowy punktów odbiorów i zwrotów w sklepach, miały wpływ na wzrost zainteresowania naszych klientów usługami związanymi z dostosowaniem powierzchni do nowych wymagań i trendów. Budowa i adaptacja dodatkowych powierzchni magazynowych do realizacji zamówień online czy rozwój systemów POS, pokazały, iż sfera online i offline będzie się uzupełniać. Wyraźny jest bowiem zwrot w płynnym łączeniu wszystkich kanałów sprzedaży – online i offline tak, by klient mógł otrzymać towar jeszcze tego samego dnia – wyjaśnia Joanna Solińska, Business Development Manager, ekspert ds. FM na rynku DACH w Sescom.

Sieci handlowe doskonale zdają sobie sprawę, że oprócz mody na handel online, klienci nadal robią zakupy stacjonarnie. Widać zapotrzebowanie na modernizację sklepów, które muszą podejmować działania, by nadal być miejscem atrakcyjnym i konkurencyjnym dla klienta dodaje Piotr Kucharczyk, Businnes Development Manager, ekspert ds. modernizacji obiektów i fitoutów. Sieci handlowe stawiają na ciągły rozwój. Widać to po zainteresowaniu chociażby modelem sklepów hybrydowych. Formuła, w której klient zamawia towar przez internet a odbiera w sklepie zyskuje wielu zwolenników. –  Wydaje się, że sklepy w formacie hybrydowym będą coraz częstszym elementem naszego krajobrazu. Natomiast trend oszczędzania energii, a przez to ochrony środowiska, będzie realizowany w koncepcie zielonych sklepów – dodaje Solińska. Nasze doświadczenie i technologie są odpowiedzią na te zmiany. Pokazuje to jeden z projektów zrealizowanych w 2021 roku. – Do naszych sukcesów z pewnością można zaliczyć instalację 200 kas samoobsługowych w jednej z największych sieci handlowych w Polsce. Projekt stanowił ciekawe wyzwanie, ponieważ obejmował wiele lokalizacji i angażował kilkadziesiąt zespołów. Kasy samoobsługowe pozwalają m. in na ulepszenie szybkości obsługi klientawyjaśnia Piotr Kucharczyk. Dodajmy, że w ubiegłym roku w 421 lokalizacjach w Polsce zainstalowaliśmy 1723 kasy samoobsługowe (SCO), co oznacza wzrost rok do roku o 91,7 procent.

Facility Management od Sescom na rynku europejskim

Zauważalny jest wzrost zainteresowania współpracą opartą na outsourcingu. Obecnie prowadzimy rozmowy z klientem na temat oferty kompleksowej dotyczącej serwisów i zarządzanie budżetem w jednym z krajów Europy Południowej. Dodać należy, że naszymi wiodącymi rynkami są Czechy, Słowacja i Węgry. Wiąże się to z faktem, że na tych rynkach zaistnieliśmy najszybciej. Równocześnie pozyskujemy klientów z Hiszpanii, Francji i Holandii – wyjaśnia Dorota Jasińska, Business Development Manager, ekspert ds. FM na rynku CEE. To oczywiście nie jedyne miejsca, w których odgrywamy istotną rolę.

Na rynku DACH, to nadal Niemcy są krajem, na którym działamy na największą skalę. Równocześnie cały czas prowadzimy rozmowy z partnerami z innych destynacji – dodaje Joanna Solińska.  Współpracując z różnymi partnerami widzimy silny trend globalnego obsługiwania obiektów – Duże sieci, które odczuwają pozytywne skutki naszej działalności, chcą z nami pracować tam, gdzie posiadają swoje oddziały. To bardzo budujące i podkreślające wysoką jakość tego, co robimy najlepiej i naszego Facility Management. Atutem współpracy z naszą firmą, jest m. in. posiadanie Platformy SES Support. Jest to narzędzie stworzone w celu ułatwienia i usprawnienia formuły zgłaszania wszelkich usterek, awarii i kwestii problematycznych. Ważną rzeczą jest także integracja naszego oprogramowania z serwisem klienta. Jesteśmy elastyczni i dostosowujemy się do potrzeb odbiorcy – mówi Dorota Jasińska.

Sescom Energy wie, jak oszczędzać energię!

2021 rok przyniósł kilka ciekawych trendów związanych z tematem energii. Pierwszy to niewątpliwie transformacja w wielu dziedzinach życia na rzecz odnawialnych źródeł energii. Wezwaniem do działania jest przyjęty Europejski Zielony Ład, który zakłada, że w 2050 roku Europa będzie pierwszym kontynentem zeroemisyjnym oraz pakiet Fit For 55, czyli przegląd dyrektyw dotyczących poprawy efektywności energetycznej i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 roku o co najmniej 55 proc. względem poziomów emisji z 1990 roku.

– Rok 2021 to bardzo duże podwyżki cen energii i gazu. Klienci kontraktując energię na 2022 rok, kupili ją nawet dwa razy drożej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W ramach rozwoju biznesu, kwestia optymalizacji zużycia energii i oszczędności z niej wynikających stała się dla wielu firm kluczowa – obserwujemy ten trend na podstawie licznych zapytań o nasze usługi – wyjaśnia Paweł Trojanowski, Business Development Manager, ekspert ds. Energy w Sescom. Warto w tym miejscu wspomnieć o realizowanym projekcie dla jednego z klientów z branży paliwowej – z obliczeń przekazanych w 2021 roku wynika, że działania Sescom w poprzedzającym okresie przyniosły spadek zużycia energii na poziomie ponad 10 proc., dając realne oszczędności w kwocie kilku milionów zł. W I kwartale 2022 roku spodziewamy się jeszcze lepszych wyników!

Zainteresowanie kwestią oszczędzania energii potwierdza także Piotr Kucharczyk.

Ostatnimi czasy widać zainteresowanie kwestią oszczędzania energii w obiektach – dotyczy to m. in. projektów oświetlenia LED czy opomiarowania zużycia mediów. Sklepy wdrażają również technologie związane z komunikacją z klientem oraz jego obsługą. Klienci zwracają ponadto uwagę na rozwiązania mające na celu ograniczanie kosztów operacyjnych.