Jak zoptymalizować koszty zużycia energii elektrycznej?

Sposobów na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej jest kilka. Zastosowanie ich w firmie często nie wymaga dużych inwestycji i jest dobrym początkiem do wprowadzenia optymalizacji zużycia energii i poprawy rentowności. Sytuacja panująca na rynku energetycznym przekłada się na funkcjonowanie firm, które starają się optymalizować koszty użytkowania obiektów.

Ustalenie obszarów, w których można dokonać redukcji kosztów, daje możliwość wdrożenie polityki oszczędnościowej w firmie. Poprawa jakości pracy urządzeń, zmiana harmonogramu pracy, stanu infrastruktury budynku itp. w większości pozwalają zredukować koszty nawet do 20%, a czasami powyżej tej wartości do 30%.

­­­– Istnieje kilka metod na redukcję wysokości rachunków. Klientom oferujemy usługi Energy Management. Jest to oferta, którą kierujemy przede wszystkim do współpracujących z nami firm, które posiadają znaczną liczbę zbliżonych do siebie pod względem funkcjonowania obiektów. Analizujemy umowy na dostawy energii i dopasowujemy ich parametry do faktycznego zapotrzebowania, dokonujemy weryfikacji stanu, realizacji okresowych serwisów i usuwamy awarie. Wdrażamy również dedykowane polityki prooszczędnościowe i przekazujemy dobre praktyki w działaniach personelu oraz robimy opomiarowanie zużycia, umożliwiające wielowariantową analizę danych w celu znalezienia obszarów do optymalizacji zużycia energii, wypracowania realnych oszczędności oraz zredukowania emisji śladu węglowego mówi Bartłomiej Gawin, Dyrektor Biura Energy i Digital w Sescom S.A.

Prognozy analityków wskazują, że w ciągu najbliższych lat ceny prądu mogą nadal rosnąć. Dla przedsiębiorców oznacza to, że koszty energii będą stawały się coraz większym obciążeniem, dlatego coraz częściej szukają sposobów na obniżenie opłat za prąd.

Jednym z proponowanych przez nas rozwiązań, jest system telemetrii do monitorowania zużycia mediów w rozproszonych obiektach, który w połączeniu z autorskimi narzędziami analitycznymi bazującymi na algorytmach sztucznej inteligencji oraz wsparciem dedykowanego Energy Managera pozwala na skuteczną optymalizację kosztów zużycia energii elektrycznej w obiektach. Na przestrzeni lat potwierdziliśmy wysoką skuteczność tego procesu, wypracowując realne korzyści w obiektach, takich jak sklepy odzieżowe, hipermarkety, magazyny i stacje paliw. Sescom Energy obsługuje obiekty na terenie całej Polski i za granicą. W ostatnim roku, wdrożenie usługi Energy Managementu pozwoliło wypracować oszczędności w wysokości kilku milionów złotych – dodaje Sławomir Halbryt, prezes Sescom S.A.

Programy oszczędnościowe, mające na celu poprawę efektywności energetycznej przynoszą również korzyści ekologiczne, ponieważ wpływają na redukcję emisji CO2 i śladu węglowego.