Inteligentne zarządzanie budynkami 2.0: BMS kontra mikroBMS

Sposób sterowania i zarządzania budynkami znacznie ewoluował w ciągu ostatnich lat. Technologie opracowane w minionych dwóch dekadach umożliwiają zarządcom obiektów wykorzystanie inteligentnych systemów oprogramowania i sprzętu do automatyzacji budynków w ramach tzw. Building Management 2.0.

Pozwala to zarządcom budynków nie tylko łatwiej i szybciej wykonywać wiele zadań, ale także daje im lepszy wgląd w koszty eksploatacji i bilans energetyczny budynku. A to szczególnie korzystne pod względem wytycznych dotyczących zrównoważonego rozwoju i zgodności z przepisami ESG i CSRD.

Jednak ten nowoczesny rozwój systemów zarządzania budynkami został zaprojektowany przede wszystkim dla dużych obiektów. Ze względu na stosunkowo wysoki koszt, złożoność cyfrowych systemów oraz sposób ich zarządzania, małe budynki były często pomijane w świecie BMS. Szczęśliwie to się obecnie zmienia dzięki integracji systemów zarządzania mikro-budynkami.

W tym artykule przyjrzymy się trendom w inteligentnym zarządzaniu budynkami i wskażemy różnicę między BMS a mikroBMS. Jako zaufany partner w zakresie zarządzania obiektami z ponad 16-letnim doświadczeniem, Sescom pomaga w instalacji mikroBMS.

Czym jest BMS (Building Management System)?

BMS to cyfrowy i automatyczny system zarządzania budynkiem opracowywany na potrzeby konkretnego projektu. Plany obiektu są dostosowywane w celu ułatwienia nawigacji i wizualizacji różnych podsystemów, takich jak np. wentylacja. Ponadto szczegółowe rozrysowanie całości pomaga w diagnostyce i w skutecznym rozwiązywaniu problemów.

Narzędzia BMS projektuje się w taki sposób, by tworzyć złożone bazy danych oraz dostarczać obrazy i elementy sterujące dostosowane do danego projektu. Przez lata duży nacisk kładziono na optymalizację tych narzędzi, aby uczynić je bardziej wydajnymi i produktywnymi.

Nowoczesne systemy zarządzania budynkiem integrują wiele podsystemów – takich jak ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja (HVAC), oświetlenie, energia i bezpieczeństwo – w jednym inteligentnym BMS.

BMS obsługuje wiele baz danych i skutecznie łączy różne urządzenia od wielu producentów. Na przykład czujnik ruchu dla systemu oświetleniowego może komunikować się z systemem HVAC w celu dostosowania temperatury do komfortowego poziomu.

Dlaczego warto wybrać mikroBMS (Micro Building Management System)?

Znaczna część zużycia energii na obszarach miejskich pochodzi z budynków niemieszkalnych. Nie tylko duże obiekty jak kompleksy przemysłowe mogą korzystać z BMS, to rozwiązanie także dla mniejszych budynków.

Zamiast utrzymywania kilku oddzielnych systemów sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją, które wymagają instalacji i serwisu przeprowadzanych przez różnych dostawców usług, mogą one teraz zostać połączone w jednym mikroBMS.

Dane z poszczególnych systemów można przeglądać online na pulpicie nawigacyjnym, a w niektórych przypadkach kontrolować zdalnie. Ponadto jeden dostawca jest odpowiedzialny na utrzymanie całego systemu, co poprawia przepływ informacji i efektywność pracy podczas napraw i serwisu.

Główne powody wdrożenia mikroBMS to:

1. Poprawa efektywności operacyjnej budynków.
2. Spełnienie wymogów prawnych w zakresie zwiększania efektywności energetycznej i osiągania celów klimatycznych.

Czym jest mikroBMS?

Tradycyjne systemy zarządzania budynkami (makroBMS) były kiedyś rozwiązaniami opracowywanymi od podstaw dla dużych, wielopiętrowych budynków lub złożonych projektów. Jednak obecnie istnieje wiele małych i średnich budynków, które korzystają z mikroBMS w celu pomiaru efektywności energetycznej i utrzymania lepszej kontroli nad operacjami.

Podstawowy system wykorzystuje kreatora do konfiguracji krok po kroku oprogramowania, automatyzując znaczną część projektu dzięki funkcjonalności plug-and-play.  Oznacza to, że instalację można przeprowadzić za pomocą modułowych urządzeń (np. czujników) przy niższych kosztach, ponieważ  nie ma potrzeby tworzenia całkowicie nowego systemu.

Nawet jeśli w mniejszych budynkach liczba systemów i urządzeń jest ograniczona, nadal wymagają one integracji. Dzięki zastosowaniu otwartych protokołów podsystemy te można łatwo ze sobą połączyć w ramach jednego rozwiązania.

Co obejmuje mikroBMS?

MikroBMS składa się z gotowych pulpitów zawierających widżety, grafiki i mapy, które pozwalają przedstawić managerowi obiektu kluczowe dane w przejrzysty sposób.

Uproszczona nawigacja jest możliwa dzięki ogólnemu widokowi z hiperłączami, oferującemu dodatkowe informacje o każdym podsystemie.  Ponadto niektóre systemy, takie jak ogrzewanie, klimatyzacja lub dostęp do budynku, można kontrolować bezpośrednio z pulpitu mikroBMS,

W rezultacie MikroBMS pomaga zautomatyzować mniejsze, mniej złożone budynki, zapewniając bardziej wydajny proces zarządzania nimi. A to oszczędza czas, obniża koszty i ogranicza wymagania kadrowe.

 

Zalety mikroBMS

1. Wgląd w zużycie energii: Wczesne identyfikowanie odchyleń w sklepach na terenie Europy.
2. Zdalne sterowanie HVAC: Zapewnienie zgodności z wytycznymi dotyczącymi zużycia energii.
3. Proaktywne utrzymywanie sprzętu: Wykrywanie usterek HVAC zanim przerodzą się w poważne problemy.
4. Gromadzenie danych: Zmniejszenie całkowitego kosztu posiadania (TCO), zapobieganie awariom, uzyskanie wglądu operacyjnego i terminowe planowanie modernizacji.

Sescom, Twój partner od systemu mikroBMS do zarządzania obiektami

Czy jesteś gotowy, aby ulepszyć zarządzanie obiektami i wykorzystać zalety mikroBMS?  Nasi inżynierowie stworzą dla Ciebie spersonalizowany plan. Moduły można dodawać elastycznie w dowolnym momencie, dostosowując system do Twoich potrzeb.

Proces instalacji mikroBMS z Sescom:

1. wybór dwóch sklepów, jednego z najnowszym systemem HVAC i jednego z najstarszym – w celu porównania,
2. instalacja modułów BMS,
3. sprawdzenie stanu technicznego starszego systemu HVAC,
4. tygodniowa analiza zużycia energii w celu zidentyfikowania potencjalnych oszczędności,
5. propozycja nowych standardów urządzeń HVAC i metod zdalnego sterowania.

Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej i uzyskać Twoją spersonalizowaną ofertę: info@sescom.eu