Przez długi czas zarządzanie obiektami i nieruchomościami nie było kojarzone z technologią, ponieważ koncentrowano się głównie na fizycznym administrowaniu i utrzymaniu obiektów na miejscu. Jednak wraz z rozwojem technologii i postępującą digitalizacją firm, Proptech odgrywa coraz ważniejszą rolę w zarządzaniu obiektami.
Facility managerowie codziennie mierzą się z licznymi wyzwaniami. Obejmują one nie tylko zarządzanie budynkami i zapasami, zapewnianie bezpieczeństwa pracowników, konserwację systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), ale także konieczność przetwarzania ogromnych ilości danych w celu zwiększenia wydajności sklepu i osiągnięcia celów ESG.
Doskonałym sposobem na pokonanie tych wyzwań jest skorzystanie z Proptech. To skrót od Property Technology, a odnosi się do innowacji technologicznych takich jak aplikacje i oprogramowanie, które znacznie upraszczają zarządzanie budynkami.
Dzięki Proptech można: zdalnie kontrolować instalacje i systemy, zarządzać cyfrowo zapasami, szybciej analizować dane, a w rezultacie skuteczniej utrzymywać obiekty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom i różnym zastosowaniom Proptech w zarządzaniu obiektami.
Czym jest Proptech?
Proptech, znany również jako Smart Facility Management czyli inteligentne zarządzanie obiektami, to integracja zarządzania nieruchomościami i technologii mająca na celu znaczne usprawnienie efektywności budynków.
W tym celu wykorzystuje się sztuczną inteligencję (AI), uczenie maszynowe, sterowanie predykcyjne modeli, druk 3D, duże zbiory danych i internet rzeczy (IoT). W zależności od perspektywy te inteligentne technologie są również nazywane technologią nieruchomości komercyjnych (CRE), Retech, Retailtech lub technologią nieruchomości.
Według badania przeprowadzonego przez Forbes, termin Proptech pojawił się po raz pierwszy w latach 80. XX wieku. Globe News Wire podaje, że szacuje się, że wartość rynku Proptech wzrośnie do 86,5 bln USD do 2032 roku, co stanowi stopę wzrostu na poziomie 16,8% rocznie.
Zalety Proptech w zarządzaniu obiektami
Dzięki dostępności nowych technologii, takich jak inteligentne czujniki pokojowe, które automatycznie sterują ogrzewaniem i wentylacją czy cyfrowe środki bezpieczeństwa i systemy zarządzania budynkiem (BMS), coraz więcej firm poszukuje elastycznych rozwiązań Proptech, które mogą sprawnie skalować się wraz ze wzrostem obiektów.
Sescom jest silnym partnerem w sektorze Proptech oferującym, oprócz innowacyjnych aplikacji (takich jak SES Support i SES Mobile App), automatycznej analizy danych, zdalnego sterowania urządzeniami oraz inteligentnych systemów zarządzania budynkami dla dużych i małych oddziałów (patrz: Mikro-BMS vs. konwencjonalny BMS), liczne moduły dostosowujące się do potrzeb zarządców obiektów i ich sklepów.
Jakie korzyści daje Proptech?
1. Optymalizacja przepływów pracy
Dzięki Proptech można zautomatyzować wiele procesów, w tym zarządzanie zapasami, zamówieniami, planowanie, zbieranie danych związanych ze zrównoważonym rozwojem i wiele innych. To nie tylko zwiększa produktywność poprzez redukcję czasu i zasobów niezbędnych do wykonania zadań, ale także w wielu przypadkach pozwala zaoszczędzić czas i koszty.
Proaktywna konserwacja sprzętu może pomóc zminimalizować przestoje i wydłużyć jego żywotność. Proptech wspiera ten proces, wykorzystując inteligentną technologię do przewidywania, kiedy systemy, takie jak HVAC i kluczowe elementy infrastruktury, mogą ulec awarii i powinny być serwisowane, naprawione lub zmodernizowane. Ta analiza predykcyjna jest możliwa dzięki integracji czujników i analizie dużych ilości danych.
2. Zdalne zarządzanie budynkami
Proptech umożliwia zdalne zarządzanie systemami budynkowymi, zmniejszając potrzebę obecności personelu na miejscu i pozwalając na prowadzenie działalności z dowolnego miejsca.
Dane mogą być przechowywane na platformie budynku opartej na chmurze, aby usprawnić współpracę, komunikację i podejmowanie decyzji przez zespół zarządzający obiektami. Dzięki dostępowi mobilnemu menedżerowie mogą monitorować obiekty z dowolnego miejsca i rozwiązywać problemy w czasie rzeczywistym.
3. Szybsza obsługa dzięki cyfrowym ticketom
Proptech może być również używany jako narzędzie do wizualizacji cyfrowej i „cyfrowy bliźniak” do planowania prac konserwacyjnych i zwiększania efektywności budynku. Szczegółowe informacje w aplikacji lub na pulpicie nawigacyjnym ułatwiają identyfikację i rozwiązywanie problemów zanim spowodują one poważne konsekwencje.
Dzięki oprogramowaniu do obsługi nieruchomości (takiemu jak SES Support) można zgłaszać problemy za pośrednictwem cyfrowych ticketów, które są szybko przetwarzane przez personel wsparcia. Pozwala to śledzić status zgłoszenia i otrzymać informację, kiedy pracownik przyjedzie na miejsce, aby zająć się problemem. Umożliwia to bardziej efektywną współpracę zdalną i prowadzi do szybszego rozwiązywania problemów.
4. Większa efektywność energetyczna i zrównoważony rozwój
Proptech kładzie również duży nacisk na efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój poprzez inteligentne systemy zarządzania obiektami (BMS).
Analizując dane dotyczące zużycia energii elektrycznej, pracy systemów HVAC i innych instalacji w budynku, oprogramowanie BMS może inteligentnie wykrywać nadmierne zużycie, zdalnie sterować instalacjami i identyfikować potencjalne oszczędności. Dzięki temu zarządcy obiektów mogą nie tylko zmniejszyć ślad węglowy, ale także spełniać cele ESG i obniżać koszty operacyjne.
5. Zwiększone bezpieczeństwo dzięki danym w czasie rzeczywistym
Integracja Proptech umożliwia przechwytywanie danych w czasie rzeczywistym na temat stanu i użytkowania budynków. Poprawia to bezpieczeństwo na miejscu i ułatwia śledzenie dostępu do budynku. Niezależnie od lokalizacji można mieć podgląd systemów operacyjnych, pracowników na miejscu, zapasów, aktywów i wiele więcej. Umożliwia to zarządcom obiektów proaktywne działanie w celu zwiększenia efektywności zarządzania budynkiem i poprawy bezpieczeństwa.
Kluczowe wyzwania związane z Proptech
Mimo że Proptech już teraz usprawnia zarządzanie obiektami, przed wdrożeniem go w dużych sieciach oddziałów warto rozważyć konsultacje, aby uniknąć potencjalnych wyzwań.
Kwestie do wzięcia pod uwagę:
- Opór wobec digitalizacji: Opór wśród pracowników może utrudniać wprowadzanie nowych systemów i procesów. Kluczowe znaczenie dla integracji Proptech ma zgoda kierownictwa firmy, facility managerów i wszystkich zaangażowanych zespołów, a także planowanie zarządzania zmianą.
- Silosy danych utrudniają podejmowanie skutecznych decyzji i usprawnianie procesów. Niezbędne jest stosowanie najlepszych praktyk w zakresie gromadzenia danych, tworzenia sieci, integracji systemów i cyberbezpieczeństwa.
- Brak wiedzy technicznej: Efektywne wykorzystanie zaawansowanych metod analizy i automatyzacji może być utrudnione przez brak wiedzy technicznej. Inwestowanie w szkolenia pracowników i partnerów jest kluczem do likwidacji luk w umiejętnościach. Na przykład Sescom oferuje szkolenia w Sescom Academy, aby dzielić się kluczową wiedzą na temat efektywnego korzystania z systemów HVAC.
Podsumowanie: Proptech w zarządzaniu obiektami z Sescom
Elastyczna i skalowalna platforma Proptech, która umożliwia bezproblemową integrację, pomaga w osiągnięciu większej wydajności w obiektach. Inteligentne technologie facility management zapewniają kompleksowe rozwiązania do optymalizacji budynków poprzez łączenie innowacyjnych technologii ze sprawdzonymi praktykami zarządzania.
Sescom wspiera facility managerów najnowocześniejszą technologią i ponad 16-letnim doświadczeniem w zarządzaniu obiektami we wszystkich kwestiach związanych z HVAC, IT, digitalizacją, modernizacją, otwieraniem i zamykaniem oddziałów i wiele więcej.