RFID i technologie biometryczne – nowe trendy na europejskim rynku Retail

Branża Retail jest jednym z tych sektorów, w których trendy technologiczne dopiero zaczynają się rozwijać. W Azji rozwiązania usprawniające działanie placówek handlowych, usługowych, a nawet lotnisk implementowane są najdynamiczniej. Powodem tego jest łatwy dostęp do technologii oraz relatywnie niskie koszty wdrożeń w tamtym rejonie świata.

Nowatorskie rozwiązania to między innymi systemy biometryczne, koncepcje oparte o łączność 5G oraz RFID.
Obecnie stopień wdrożenia RFID w Azji to 70%, w Stanach 90%, a w Europie tylko 30. (…) Stopień wdrażania tych technologii w Polsce jest oczywiście niższy niż za granicą. Jednym z kluczowych powodów jest bariera wejścia. Często wdrażanie nowych technologii wiąże się z dużymi kosztami i ryzykiem. Łatwiej jest podjąć to ryzyko przedsiębiorcom czy np. markom odzieżowym w Europie mającym większe budżety. Z drugiej strony nie powinniśmy w żaden sposób czuć się gorsi. Mamy własne rozwiązania, które są unikatowe i które w przyszłości mogą znajdować naśladownictwo w Europie, chociażby przykład konceptu sklepu Eobuwie – tłumaczy Marek Kwiatkowski, Dyrektor Działu Digital w Sescom w artykule opublikowanym na portalu Newseria Innowacje.

Europa idzie za przykładem pozostałych potęg technologicznych. Na Starym Kontynencie podobnie jak w Azji uwielbiane są smartfony, jak wynika z raportów, ich liczba rośnie o nawet pięć punktów procentowych rocznie. W samej Polsce z roku na rok wzrasta liczba urządzeń elektronicznych na mieszkańca, a i to ma wpływ na projektowanie nowych rozwiązań. Nikogo nie dziwi już odblokowywanie telefonu za pomocą rozstawu źrenic czy odcisku palca, jednak w Azji te metody identyfikacji wykorzystywane są nawet do płatności. Chińskie aplikacje są oparte o algorytmy, które bez trudu rozpoznają twarze i pozwalają na szybkie zakupy w sieci oraz rezerwację biletów do teatru czy opłacanie rachunków.

Artykuł dotyczący predykcji dalszego rozwoju technologii, w których wypowiedział się ekspert ds. RFID w Sescom, Marek Kwiatkowski, został opublikowany na portalach: Microsoft News, Ceo.com.pl, Na Słuchawkach, Evertiq, Ofio w Radiu Świnoujście oraz na portalach regionalnych z całej Polski, między innymi: Gdańsk Twoje Miasto, Toruń Twoje Miasto, Pruszcz Twoje Miasto, Aleksandrów Twoje Miasto, Warszawa Twoje Miasto, Bytów Twoje Miasto, Bydgoszcz Twoje Miasto, treść pojawiła się także w mediach społecznościowych.